TR3300 Tactical Deluxe Rack Bag - Black
Features
- Dims: 24" wide x 12" deep x 11.5" tall (with an addition 3” expansion)
- UV-rated, weather-resistant 1200d chassis
- Maintains shape even when empty
- Wide zippered center opening assures ease of loading with large jacket or gear flap
- End pockets expand out providing additional packing room when needed
- Internal molded organizer and zippered mesh pockets keep items organized
- Cam locking system mounts bag securely to rack and tour pack plus full mounting strap kit for a variety of mounting options
- All strap end include our unique keepers system which eliminates the need for cutting after the bag is installed
- Multiple heavy-duty D-Rings for additional mounting or attaching options
- Integrated MOLLE modular attachment points for storage customization
- Includes removable shoulder strap and carrying handle for transportation ease
- Includes tethered rain cover for added protection from the elements
Specs
| Features | Universal Fitment |
| Height | 11-1/2" |
| Product Name | Rack Bag |
| Volume | 54.1 liter |
| Width | 24" |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Depth | 12" |
| Color/Finish | Black |
Product Videos
Custom Field
Width 24"
Base Color Black
Color/Finish Black