Unknown Industries Seat - Front Carbon Fiber/Black Gripper Lumbar/Rear Lattice - FL/FX '18-'23
Features
- Saddlemen seats with GelCore™ Technology are the only motorcycle seats scientifically proven to reduce engine vibration by up to 50% and road impacts by up to 92% instantly providing the ride you deserve
- Combines a GelCore™ interior and Ultra-Foam to create a foam that is a perfect balance of rigidity and user compliance
- Crafted with Saddlemen's carbon fiber at the front, black gripper on the lumbar support, and SaddleHyde sides
- Made in the U.S.A.
Specs
| Base Color | Brown |
| Fill Material | GelCore™ |
| Type | One-Piece |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Model | Unknown Industries |
| Overall Seat Length | 28-3/4" |
| Product Name | Seat |
| Rear Seat Width | 6-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Front Carbon Fiber |
| Driver Seat Width | 12" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Length | 14" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2018 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2019 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2020 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2021 | Harley-Davidson | FLSB Sport Glide 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2023 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type One-Piece
Base Color Brown