Spark Plug - B6L
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Spark Gap | 0.028" |
| Units | Each |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Thread Reach | 11.1 mm |
| Electrical Resistance | - |
| Riding Style | Street |
| Type | Non-Resistor |
| Model | B6L |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Heat Range | 6 |
| Terminal Configuration | Removable Nut |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1957 | Harley-Davidson | Sportster 900 XLH |
| 1957 | Harley-Davidson | XL |
| 1958 | Harley-Davidson | Sportster 900 XLH |
| 1958 | Harley-Davidson | XL |
| 1958 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1959 | Harley-Davidson | XL |
| 1959 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1959 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1960 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1960 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1960 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1961 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1961 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1961 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1962 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1962 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1962 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1963 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1963 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1963 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1964 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1964 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1964 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1965 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1965 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1965 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1966 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1966 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1966 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1967 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1967 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1967 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1968 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1968 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1968 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1969 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1969 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1969 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1970 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1970 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1970 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1971 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1971 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1971 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1972 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1972 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1973 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1973 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1974 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1974 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1975 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1975 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1976 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1976 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1977 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1977 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1977 | Harley-Davidson | XLT |
| 1978 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1978 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1978 | Harley-Davidson | XLT |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Non-Resistor