Spark Plug - BPR6HS
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Removable Nut |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Model | BPR6HS |
| Riding Style | Street |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Spark Gap | 0.028" |
| Units | Each |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Heat Range | 6 |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983 | Honda | NB50 Aero |
| 1983 | Honda | NH80 Aero |
| 1983 | Yamaha | CA50 Riva |
| 1983 | Yamaha | PW80 |
| 1984 | Honda | NB50 Aero |
| 1984 | Honda | NH125 Aero |
| 1984 | Honda | NH80 Aero |
| 1984 | Yamaha | CA50 Riva |
| 1984 | Yamaha | CV50 Riva |
| 1984 | Yamaha | PW80 |
| 1985 | Yamaha | CA50 Riva |
| 1985 | Yamaha | PW80 |
| 1986 | Yamaha | CA50 Riva |
| 1986 | Yamaha | PW80 |
| 1987 | Yamaha | PW80 |
| 1987 | Yamaha | YF60 4-Zinger |
| 1988 | Yamaha | PW80 |
| 1989 | Yamaha | PW80 |
| 1990 | Yamaha | CE 50 Jog |
| 1990 | Yamaha | CG50 Jog |
| 1990 | Yamaha | PW80 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor