Spark Plug - ZGR5C
Features
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
Specs
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 5 |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031") |
| Center Electrode Type | Grooved |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Model | ZGR5C |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Type | Resistor |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1982 | Harley | Davidson FLH Electra Glide |
| 1982 | Harley | Davidson FXB Sturgis |
| 1982 | Harley | Davidson FXR Super Glide |
| 1982 | Harley | Davidson FXS Low Rider |
| 1982 | Harley | Davidson FXWG Wide Glide |
| 1982 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1982 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1982 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1982 | Harley-Davidson | FXB Sturgis |
| 1982 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1982 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1982 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1982 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1983 | Harley | Davidson FLH Electra Glide |
| 1983 | Harley | Davidson FXR Super Glide |
| 1983 | Harley | Davidson FXRT Sport Glide |
| 1983 | Harley | Davidson FXSB Low Rider - Belt |
| 1983 | Harley | Davidson FXWG Wide Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1983 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1983 | Harley-Davidson | FXDG Disc Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1983 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1983 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1984 | Harley | Davidson FLH Electra Glide |
| 1984 | Harley | Davidson FLHS Electra Glide Sport |
| 1984 | Harley | Davidson FXRT Sport Glide |
| 1984 | Harley | Davidson FXSB Low Rider - Belt |
| 1984 | Harley | Davidson FXWG Wide Glide |
| 1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1984 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1984 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Resistor