Includes 4-gear set.
Due to the inherent characterics of gear drives, there may be more valve train noise.
Features
- Allows for easy start by initially reducing crank compression, but once the engine starts and rpm increases, the compression release lobe is centrifugally retracted and the engine runs normally, with full compression, and without any loss in performance
- Designed for 88"/95"/103" engines with compression ratios between 9.0:1 and 10.0:1
- Power increase across entire power band from 3200 rpm - 5700 rpm
- Bolt-in
- Includes camshafts, gearcover gasket, bearings, retaining ring, o-ring, threat lock and instructions
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve-to-valve clearance and valve-to-piston clearance.
- Not for models with OEM compression releases.
Specs
| Exhaust Close | 20° |
| Exhaust Duration | 250° |
| Intake Open | 20° |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust |
| Intake Lift at TDC | 0.187" |
| Units | Kit |
| Intake Duration | 240° |
| Model | Easy Start |
| Exhaust Lift | 0.570" |
| Exhaust Lobe Centerline | 107.5° |
| Grind | 570 Series |
| Intake Lobe Centerline | 100° |
| Type | Gear |
| Exhaust Open | 55° |
| Intake Lift | 0.570" |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Exhaust Lift at TDC | 0.179" |
| Intake Close | 40° |
Product Videos
Custom Field
Type Gear