Not for '06 Dyna.
Cams for '00-'06 are for use with stock splined drive gears; for installation on '99 you must purchase splined outer drive sprocket; S&S recommends Andrews 4340 steel drive sprocket.
Features
- Designed for 88" to 107" engines with compression ratios from 10.0:0 to 10.5:1 and 100" and 107" engines with compression ratios 9.7:1 to 10.5:1
- Strongest from 3500-6000 rpm for 88" to 103" engines and 2500-5000 rpm for larger engines
- Made in the USA
- Installer must check coil bind, valve to valve clearance and valve to piston clearance.
Specs
| Application | Exhaust |
| Exhaust Duration | 260° |
| Intake Open | 20° |
| Exhaust Close | 20° |
| Exhaust Lift | 0.585" |
| Intake Lift | 0.585" |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Exhaust Lobe Centerline | 110° |
| Exhaust Lift at TDC | 0.179" |
| Product Name | Cam Kit |
| Intake Lobe Centerline | 102.5° |
| Type | Chain |
| Exhaust Open | 60° |
| Grind | 585 Series |
| Intake Close | 45° |
| Intake Duration | 245° |
| Intake Lift at TDC | 0.186" |
Product Videos
Custom Field
Type Chain