Camshft Kit - HP103 Chain Drive - Twin Cam '07-'17 | '06 Dyna
Features
- Designed as bolt in cams for engines with 103" and stock 9.7:1 compression ratio up to 10.5:1
- Works with stock, un-ported heads, but is great for S&S CNC ported heads
- Power in 3000 rpm - 6000 rpm range
- Made in the USA
- Requires high-lift valve springs.
- Coil bind, valve-to-valve clearance, and valve-to-valve piston clearance will require checking.
Specs
| Intake Duration | 249° |
| Intake Open | 20° |
| Riding Style | Street |
| Type | Chain |
| Intake Close | 49° |
| Exhaust Close | 26° |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Application | Intake |
| Exhaust Lift at TDC | 0.206" |
| Exhaust Lobe Centerline | 99.5° |
| Intake Lift | 0.575" |
| Exhaust Duration | 251° |
| Intake Lobe Centerline | 104.500° |
| Exhaust Lift | 0.575" |
| Exhaust Open | 45° |
| Grind | HP103 |
| Intake Lift at TDC | 0.199" |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Chain