For '99-'06 Twin Cam, except '06 Dyna.
Features
- Upgrade to S&S bolt-in performance camshafts
- S&S Quickie pushrods - easy installation, without removing rocker covers
- S&S hydraulic cam chain tensioner improves valve timing and chain life
- Improves engine performance - higher lift and optimized cam timing
- Kit includes oil pump, cam support plate, camshafts, chain tensioner and tappets
- Made in the USA
Specs
| Intake Lift | 0.510" |
| Model | Standard |
| Application | Exhaust |
| Exhaust Lift at TDC | 0.178" |
| Exhaust Lift | 0.510" |
| Exhaust Close | 20° |
| Grind | 510 Series |
| Intake Lobe Centerline | 99° |
| Intake Open | 20° |
| Product Name | Camchest Kit |
| Intake Lift at TDC | 0.187" |
| Units | Kit |
| Exhaust Open | 52° |
| Intake Duration | 238° |
| Exhaust Lobe Centerline | 106° |
| Riding Style | Street |
| Intake Close | 38° |
| Exhaust Duration | 252° |
| Type | Chain |
Product Videos
Custom Field
Type Chain