Camshaft Kit - 590C - Chain Drive - M8
Features
- All-out horsepower cam for 124” and larger engines
- Designed specifically for use with monster bores and ported heads (not recommended for stock bore engines)
- Kits include all required bearings, o-rings and hardware
- Touring models require heavy duty valve spring kit
- Requires Quikee adjustable pushrods with cover keepers
- Tappets should be replaced every time that the cam is replaced, S&S suggest Precision Tappet set without HL2T Kit and Tappet Cuffs for M8 models.
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | Raw |
| Intake Close | 43.7° Front, 53.6° Rear |
| Model | Big Bore Max HP |
| Riding Style | Street |
| Exhaust Lobe Centerline | 111.7° Front, 113.5° Rear |
| Exhaust Close | 21.2° Front, 15.7° Rear |
| Intake Lobe Centerline | 104.1° Front, 106.7° Rear |
| Product Name | Camshaft Kit |
| Exhaust Duration | 266.1° Front, 258.4° Rear |
| Exhaust Lift at TDC | 0.186" Front, 0.158" Rear |
| Intake Duration | 239.4° Front, 253.9° Rear |
| Type | Chain |
| Application | Intake |
| Exhaust Lift | 0.59" Front, 0.59" Rear |
| Exhaust Open | 64.8° Front, 62.7° Rear |
| Intake Lift at TDC | 0.165" Front, 0.186" Rear |
| Intake Lift | 0.59" Front, 0.59" Rear |
| Grind | 590 Series |
| Intake Open | 15.6° Front, 20.2° Rear |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Chain
Color/Finish Raw