Will fit Twin Cooled motors.
Requires case machining for installation.
Features
- Big Bore kit yields excellent results with stock cylinder heads
- Easy installation no need to bore or split existing cases, just swap the cylinders (unless otherwise noted)
- Cylinders are constructed from premium aluminum castings with cast-in iron liners
- Kit includes cylinders, pistons, rings and gaskets (head, base and exhaust)
- Made in the USA
- Project requires a skilled technician. It is the responsibility of the person assembling the parts to check all clearances and assembly specifications.
Specs
| Color/Finish | Black |
| Stroke Length | 4.625" |
| Units | Kit |
| Bore Size | 4.125" |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Displacement | 124" |
| Product Name | Cylinder Kit |
| Style | Big Bore |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Color/Finish Black
Material Aluminum