1.1875" piston deck height.
Features
- Piston kit includes forged pistons, rings, wrist pins, and clips for a complete motor
- 1.1875" deck height
- For 1200 only with super stock heads.
Specs
| Bore Size | 3.500" |
| Riding Style | Street |
| Type | High Compression |
| Displacement | 1200 cc |
| Piston Material | Aluminum |
| Bore - Oversize | +0,010" |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 4-5/8" |
| Units | Kit |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1992 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1993 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1994 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1995 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1996 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1997 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1997 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1998 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1999 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1999 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2000 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2000 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2000 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2001 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2001 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2001 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2002 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2002 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2002 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2002 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2002 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 2003 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2003 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type High Compression