Permanent Power Lead with Battery/Charge Status - Jar of 20
Features
- Monitor the charge of your stored 12 V motorsport lead acid battery or check if the vehicle charging system is working correctly
- 2 automatic modes - battery state of charge monitor (single LED flashing) and charging system test (arrow mode)
- 4 LEDs cover the voltage range ‘full to empty’ voltage range of all 12 V batteries, including higher voltage AGM for power sport (4th vv LED = 12.7 V)
- Battery charge level : LED matching charge level blinks every 5 seconds (long term draw less than 0.2mA)
- Vehicle Charge system : LED arrow mode activates when charge voltage reaches minimum 13.5V (v green LED) or ideal range of 14V+ (vv green LED)
Specs
| Riding Style | Snow |
| Type | Battery |
| Cable Length | 24" |
| Product Name | Terminal Lead |
| Power Connection Type | 1/4" Terminal Eyelet |
| Volts | 12 V |
| Color/Finish | Black |
| Units | 20 Pack |
Product Videos
Custom Field
Type Battery
Color/Finish Black