HD Sportster models require turn signal gauge relocation.
Also works on some custom bike models, maximum fender width 12" (30.48 cm) wide.
Features
- 21 liter combined storage capacity
- One piece "L" shaped backing and bottom structure
- 1680 denier ballistic nylon
- Hi-viz orange interior
- MOLLE attachments for universal anchoring points to secure the bag down as well as use for additional attachments
- Easy access lid with metal g-hooks open up to main compartment
- Side release buckles on top of lid allow for additional attachment
- Brackets which mount between strut and fender included
- Interior mesh pocket on top of lid and back of the bag
- Comes with internal stuff sacks
- YKK® zippers
- Easy on, easy off Installation with throw over design
- Compatible with fixed or detached sissy bars
- Fits fenders with the maximum width of 12”.
- Works with most stock tail light and blinker assemblies that must have a minimum of 15" between shocks and blinkers.
- May have to relocate blinkers for other models.
- Proprietary cooler bag sold separately.
Specs
| Volume | 21 liter |
| Width | 6" |
| Closure | Buckle |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Height | 10" |
| Riding Style | Street |
| Length | 14" |
| Color/Finish | Black |
| Material | 1680D Ballistic Nylon |
| Product Name | Saddlebag |
Product Videos
Custom Field
Width 6"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material 1680D Ballistic Nylon