Features triple nickel-plated chrome finish.
Features
- Billet 6061 aluminum
- Drilled with 1/2" hole for internal wiring
- Works with any standard 1" handlebar
- Sold in pairs with top clamp and 5/16-18 x 7/8" hardware
- Base hole tapped for standard 1/2-13 mounting bolts (bolts not included)
- Fits on all models with 3-1/2" center-on-center riser spacing, including most OE Harley-Davidsons
- Made in the USA
Specs
| Diameter - Thread Size | 1/2-13 |
| Type | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Rise | 8" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Model | Hole Shot |
| Pullback | 0" |
| Units | Pair |
| Base Color | Silver |
| Riding Style | Street |
| Finish | Chrome |
| Material | Aluminum |
| Product Name | Riser |
| Features | Includes Clamp |
Product Videos
Custom Field
Type Handlebar
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Aluminum