Handlebar - 17" - Flat Black
Features
- Features 1-1/4" diameter in the clamping area
- Knurled clamping area
- Made in the U.S.A.
- Works with the OEM riser and clamps; have the correct wire exit location.
- Do not need to remove the stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
- Will work with hydraulic clutches.
Specs
| Finish | Flat |
| Color/Finish | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| Center Width | 9" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| End Rise | 17" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 6" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Width | 33" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2015 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2017 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2018 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2019 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 33"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Black
Material Steel