Handlebar - Moto 2.0 - High - Chrome
Features
- Motocross style handlebar
- Aggressive profile
- Slotted for internal wiring
- Knurled
- Requires risers that accept 1" handlebars
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Silver |
| Features | Internal Wiring |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Chrome |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Height | 4-1/2" |
| Pullback/Sweep | 2-3/8" |
| Type/Bend | High |
| Controls Diameter | 1" |
| Finish | Chrome |
| End Rise | 4-1/2" |
| Center Width | 5-1/8" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 29-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Width 29-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Stainless Steel