May require machining of valve guides for special seals.
May require "R"-style valves to achieve correct install height.
Kit Includes:
• 4x CrSi Valve Springs
• 4x H.T. Steel Retainers
• 4x H.T. Steel Basewashers
• 4x H.T Steel Keeper (Pairs)
Features
- Designed for its specific application, taking into account several critical parameters including; cam profiles, harmonics, natural frequency of the springs, valvetrain mass, required pressure, wire stress, fatigue life, and engine rpm
- Progressively wound springs using Kobe super-clean, chromium silicon(CrSi) based wire that is heat treated and shot peened
- Complete set for one engine
- Made in the USA
Specs
| Spring Lift | 0,480" |
| Spring Seat Pressure | 158 lb |
| Application | Exhaust |
| Spring Open Pressure | 340 lb |
| Style | Racing |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Riding Style | Street |
| Type | Valve |
| Collar Material | H.T. Steel |
| Model | Lightweight Racing |
| Product Name | Spring Kit |
| Units | Kit |
Product Videos
Custom Field
Type Valve
Material Chromium Silicon Alloy