Fleetside Slant Saddlebags - Black
Features
- Large-capacity, black synthetic leather bags with braided trim
- Quick-release buckles and zippered yoke assemblies
- Plastic-reinforced to retain shape better
- Adjustable center yoke mounts over or under the seat
- Include a simple tie-down system and an internal snap flap for added security
- 16" L x 11" H x 6-1/2" W (40.64 cm L x 27.94 cm H x 16.51 cm W)
- Made in the U.S.A.
- Saddlebag support brackets (sold separately) are strongly recommended
Specs
| Product Name | Saddlebag |
| Base Color | Black |
| Closure | Buckle |
| Depth | 6-1/2" |
| Material | Synthetic Leather |
| Model | Fleetside |
| Units | Pair |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Style | Slant |
| Features | Water Resistant |
| Width | 16" |
| Height | 11" |
Product Videos
Custom Field
Width 16"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Synthetic Leather