Ranger Braided Saddlebags - Large - Black
Features
- The Ranger Braided Super Slant saddlebag is perfect for any riding situation
- Accented with three-strand braided edges
- Includes a capacity space large enough to pack some clothes for a short trip or a quick ride through town
- Feature an easy access pocket for those little things you need to grab quickly
- Zippered yoke assemblies and convenient carrying handle
- 16" L x 11" H x 6-1/2" W (40.64 cm L x 27.94 cm H x 16.51 cm W)
- Made in the U.S.A.
- Saddlebag support brackets (sold separately) are strongly recommended
Specs
| Closure | Buckle |
| Product Name | Saddlebag |
| Base Color | Black |
| Depth | 6-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Style | Braid |
| Height | 11" |
| Material | Synthetic Leather |
| Units | Pair |
| Features | Water Resistant |
| Width | 16" |
| Color/Finish | Black |
Product Videos
Custom Field
Size Large
Width 16"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Synthetic Leather