Kit Includes:
• 2x Pistons
• 2x Ring Sets
• 2x Wrist Pins
• 4x Circlips
Features
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
Specs
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Piston Diameter | 3.205" |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Street |
| Bore Size | 3.208" |
| Displacement | 1000 cc |
| Bore - Oversize | +0,020" |
| Type | Top End |
| Color/Finish | Aluminum |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Units | Kit |
| Piston Head Shape | Large Dome +50.7 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1955 | Harley-Davidson | KH |
| 1956 | Harley-Davidson | KH |
| 1958 | Harley-Davidson | XLC |
| 1958 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1960 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1961 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1962 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1963 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1964 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1965 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1966 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1967 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1968 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1969 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1969 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1970 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1971 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1972 | Harley-Davidson | XL |
| 1972 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1972 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1973 | Harley-Davidson | XL |
| 1973 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1973 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1974 | Harley-Davidson | XL |
| 1974 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1974 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1975 | Harley-Davidson | XL |
| 1975 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1975 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1976 | Harley-Davidson | XL |
| 1976 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1976 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1977 | Harley-Davidson | XL |
| 1977 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1977 | Harley-Davidson | XLCR Cafe Racer |
| 1977 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1977 | Harley-Davidson | XLT |
| 1978 | Harley-Davidson | XL |
| 1978 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1978 | Harley-Davidson | XLCR Cafe Racer |
| 1978 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1978 | Harley-Davidson | XLT |
| 1979 | Harley-Davidson | XL |
| 1979 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1979 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1979 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1980 | Harley-Davidson | XL |
| 1980 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1980 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1981 | Harley-Davidson | XL |
| 1981 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1981 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1982 | Harley-Davidson | XL |
| 1982 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1982 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1983 | Harley-Davidson | XL |
| 1983 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1983 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1983 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1983 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1984 | Harley-Davidson | XL |
| 1984 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1984 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1984 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1985 | Harley-Davidson | XL |
| 1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Top End
Color/Finish Aluminum