AGM Battery - YTX14L-BS - .69 L
Features
- Special absorbed-glass mat battery eliminates water loss, permitting the battery to be permanently sealed once it is filled with acid
Specs
| Battery Maximum Charge Rate | 1.4 A |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Length | 6" |
| Model | YTX |
| Product Name | Battery |
| Positive Terminal Location | Right Front |
| Weight | 10.1 lb |
| Height | 5-3/4" |
| Volts | 12 V |
| CCA/Ampere | 200 A |
| Width | 3-7/16" |
Product Videos
Custom Field
Width 3-7/16"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black