Outlander Hydration Pack - 4L - Crazy Yellow
Features
- The OUTLANDER 4 is geared-up with a 3.0 liter Elite hydration bladder with a slide-seal top for easier filling
- No Dancing Monkey™ four-point harness system secures the pack on your back and makes it 100% bounce free in action
- 3.0L / 100 oz. Elite™ Hydration bladder included with fixed coupling and a big slide opening at the top for quick filling of ice and water
- Bladder is fully reversible for easy cleaning and drying
- Hydraflex drinking tube sits securely close at hand with the tube clips
- The pack is compatible with the hands-free kit (sold separately) if you want to attach your tube to your helmet
- Access phone, credit card, or some energy bars inside the water-resistant external media pocket
- Lightweight race hydration backpack with a super smart external on/off organizer pocket for tools
- Designed for pro riders trying to pack light for marathon distances but will also work for any rider who needs hydration with style
- Removable organizer pocket
Specs
| Base Color | Yellow |
| Model | Outlander |
| Product Name | Hydration Bag |
| Riding Style | Off-Road |
| Capacity | 4 liter |
| Color/Finish | Yellow |
| Features | Water-Resistant |
| Units | Each |
| Type | Backpack |
| Depth | 4-3/10" |
| Height | 15-3/4" |
| Width | 6-7/10" |
Product Videos
Custom Field
Width 6-7/10"
Type Backpack
Base Color Yellow
Color/Finish Yellow