Outlander Hydration Pack - 9L - Crazy Yellow
Features
- The OUTLANDER 9 is a slim and solid all-day performance hydration daypack with 9 liters of storage for hydration and gear
- No Dancing Monkey™ 4-point harness technology that makes the pack 100% bounce free in action and gives stretch support for maximum breathing capacity without impacting balance or style
- 3.0L / 100 oz Elite™ Hydration bladder included with fixed tube coupling
- Eight smart storage pockets for your personal gear and food
- Water-resistant phone pocket at the back
- Equipped with a 3.0 liter Elite hydration bladder with a slide-Seal top for easier filling, which is held in place by a unique bladder compression sleeve to prevent any movement inside the main compartment
- Lightweight race hydration backpack with a super smart external on/off organizer pocket for tools
- Designed for pro riders packing light for marathon distances but will also work for any rider who needs hydration and style
Specs
| Product Name | Hydration Bag |
| Riding Style | Off-Road |
| Features | Water-Resistant |
| Model | Outlander |
| Base Color | Yellow |
| Color/Finish | Yellow |
| Width | 7-1/2" |
| Height | 17-7/10" |
| Units | Each |
| Capacity | 9 liter |
| Depth | 5-1/2" |
| Type | Backpack |
Product Videos
Custom Field
Width 7-1/2"
Type Backpack
Base Color Yellow
Color/Finish Yellow