Arched Folding Ramp - 7' x 8"
Features
- Constructed of high-quality aluminum; durable and won't rust
- Upper half of ramp arched, helping low ground clearance vehicles clear ramp and tailgate transition
- Ribbed rungs create extra traction
- Rubber-coated fingers help ramp stay in place on tailgate
- Folds in half for easy transportation and storage
- Lightweight at only 16 lb.
- Maximum distributed load capacity of 500 lb.
- Do not ride motorcycle on ramp at any time.
Specs
| Material | Aluminum |
| Weight | 16 lb |
| Type | Folding |
| Riding Style | Street |
| Length | 7' |
| Style | Arched |
| Units | Each |
| Load Capacity | 500 lb |
| Product Name | Ramp |
| Width | 8" |
Product Videos
Custom Field
Width 8"
Type Folding
Material Aluminum