Battery - BTX14L-BS (YTX)
Features
- Maintenance free
- Acid pack included for initial filling
- Upright installation only
- Completely sealed after filling
- Superior power & extended cycle life
- No need to be recharged while stocked
- Suitable for cold weather
- Reduction of plate sulfation
- Longer voltage hold
Specs
| Acid | Includes Acid Pack |
| Negative Terminal Location | Left |
| Product Name | Battery |
| Units | Each |
| Width | 3-7/16" |
| Height | 5-3/4" |
| Riding Style | Street |
| CCA/Ampere | 210 A |
| Length | 5-7/8" |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 12 Ah |
| Color/Finish | Black |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Weight | 9.8 lb |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.2 A |
| Model | BTX |
| Positive Terminal Location | Right |
| Style | BTX14L |
Product Videos
Custom Field
Width 3-7/16"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black