Battery - BTX20HL-BS (YTX)
Features
- Maintenance free
- Acid pack included for initial filling
- Upright installation only
- Completely sealed after filling
- Superior power & extended cycle life
- No need to be recharged while stocked
- Suitable for cold weather
- Reduction of plate sulfation
- Longer voltage hold
Specs
| Battery Capacity | 18 Ah |
| Battery Maximum Charge Rate | 1.8 A |
| Negative Terminal Location | Left |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Weight | 13.3 lb |
| Length | 6-7/8" |
| Product Name | Battery |
| Style | BTX20HL |
| Width | 3-7/16" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Volts | 12 V |
| CCA/Ampere | 310 A |
| Color/Finish | Black |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Height | 6-1/8" |
| Model | BTX |
| Positive Terminal Location | Right |
Product Videos
Custom Field
Width 3-7/16"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black