Battery - BIX30L (YIX)
Features
- AGM construction (Absorbed Glass Material)
- Ready to use - Plug-and-Play
- Absolutely maintenance free
- Multi-positioning mounting – up to 90°
- No acid handling
- Spillproof design – totally sealed
- Increased power & extended cycle life
- Safe & environmentally friendly
- Low discharge rate
Specs
| Riding Style | ATV |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Volts | 12 V |
| Battery Capacity | 21 Ah |
| Length | 6-1/2" |
| Width | 4-15/16" |
| Height | 6-7/8" |
| Product Name | Battery |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Model | BIX |
| Style | BIX30L |
| Acid | Factory Activated |
| Battery Maximum Charge Rate | 10.5 A |
| Color/Finish | Black |
| Negative Terminal Location | Left |
| Units | Each |
| Positive Terminal Location | Right |
| Weight | 21.6 lb |
| CCA/Ampere | 400 A |
Product Videos
Custom Field
Width 4-15/16"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black