Battery - BIX30L-BS (YIX)
Features
- Maintenance free
- Acid pack included for initial filling
- Upright installation only
- Completely sealed after filling
- Superior power & extended cycle life
- No need to be recharged while stocked
- Suitable for cold weather
- Reduction of plate sulfation
- Longer voltage hold
Specs
| CCA/Ampere | 400 A |
| Length | 6-1/2" |
| Product Name | Battery |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Weight | 21 lb |
| Width | 4-15/16" |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Model | BIX |
| Riding Style | ATV |
| Style | BIX30L |
| Units | Each |
| Volts | 12 V |
| Height | 6-7/8" |
| Positive Terminal Location | Right |
| Battery Maximum Charge Rate | 3 A |
| Color/Finish | Black |
| Negative Terminal Location | Left |
| Battery Capacity | 30 Ah |
Product Videos
Custom Field
Width 4-15/16"
Type AGM Maintenance Free
Color/Finish Black