Rear Wheel - Largo 3D - Single Disc/with or without ABS - Black Cut - 18x7
Features
- "Cast" one-piece design wheels at a fraction of the cost of billet or forged wheels
- Includes bearings and valve stems installed by Coastal Moto
Specs
| Base Color | Black |
| Compatibility | Tire Pressure Monitoring System (TPMS) Compatible |
| Units | Each |
| Color/Finish | Gloss |
| Mounting Position | Rear |
| Disc | Single Disc |
| For Axle Diameter | 1" |
| Material | Aluminum |
| Rim Diameter | 18" |
| Rim Width | 7" |
| Finish | Gloss |
| For Braking System | with ABS |
| Wheel Size | 18x7 |
| Model | Largo 3D |
| Type | Cast |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Wheel |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2015 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2016 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2017 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2018 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2019 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2020 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2021 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHTCUTGSE CVO Tri Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2023 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2023 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRT Road Glide 3 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2024 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRT Road Glide 3 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRT Road Glide 3 |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Rim Diameter 18"
Mounting Position Rear
Rim Width 7"
Type Cast
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Wheel Size 18x7
Material Aluminum