Weekday Solo Seat - Flame Stitch - FXSTD '00-'07
Features
- Designed with everyday comfort in mind, this seat has contoured leg passages and added back support
- The leather insert and vinyl bands are tailored to give a clean and simple look
- The solo seat for daily use
Specs
| Product Name | Seat |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Length | 11" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Material | Leather |
| Model | Weekday™ |
| Decoration | Flame Stitched |
| Overall Seat Length | 20" |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2001 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2002 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2003 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2004 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2005 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTDI Softail Deuce |
| 2007 | Harley-Davidson | FXSTD Softail Deuce |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black
Material Leather