Handlebar - 14" - Flat Black
Features
- Designed specifically as a direct bolt-on upgrade for Road Glide models
- Bars include black control clamps to replace the "oversize" OEM clamps
- Knurled for extra grip in the riser area
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips.
- Works with stock controls.
- Accommodates Throttle-By-Wire (TBW) or cable throttle controls.
- Do not need to remove stock pin in the OEM mount clamps; bars still have more than 35° of adjustment.
Specs
| End Rise | 14" |
| Features | Pre-Drilled |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 7" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 15-1/4" |
| Color/Finish | Flat |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Finish | Flat |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Clamping Width | 5-1/4" |
| Center Width | 7" |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Width | 35" |
| Height | 14" |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 35"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Flat
Material Steel