1-1/4" Buffalo Touring Handlebar - 14" - TBW - Black
Features
- Diamond-knurled and machined for internal wiring
- Accept stock controls and handlebar clamp
- Designed specifically for electronic throttle control applications
- Accept Harley-Davidson OEM heated grips
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| Type/Bend | Buffalo |
| Clamping Diameter | 1" |
| Color/Finish | Gloss |
| Features | Knurled Center |
| Finish | Gloss |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 14" |
| Material | Steel |
| Center Width | 10" |
| Width | 39" |
| End Rise | 35,5 cm (14") |
| Height | 14" |
| Pullback/Sweep | 11" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 39"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel