1-1/4" Buffalo Touring Handlebar - 16" - TBW - Chrome
Features
- Diamond-knurled and machined for internal wiring
- Accept stock controls and handlebar clamp
- Designed specifically for electronic throttle control applications
- Accept Harley-Davidson OEM heated grips
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Silver |
| Center Width | 11-1/2" |
| Features | Pre-Drilled |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Buffalo |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 16" |
| Product Name | Handlebar |
| Color/Finish | Chrome |
| Width | 39-1/2" |
| Pullback/Sweep | 10" |
| Rise | 16" |
| End Rise | 40,5 cm (16") |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHRSE4 Screamin Eagle Road King |
| 2008 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | FLTRSE3 CVO Road Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2011 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRC Road King Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2013 | Harley-Davidson | Road King Classic FLHRC |
| 2014 | Harley-Davidson | CVO Road King FLHRSE |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2016 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2017 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2018 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2019 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2020 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2021 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 39-1/2"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel