1-1/4" Buffalo Touring Handlebar - 16" - TBW - Flat Black
Features
- Diamond-knurled and machined for internal wiring
- Accept stock controls and handlebar clamp
- Designed specifically for electronic throttle control applications
- Accept Harley-Davidson OEM heated grips
- Made in the USA
Specs
| Features | Knurled Center |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Flat |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 10" |
| Type/Bend | Buffalo |
| Clamping Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| End Rise | 40,5 cm (16") |
| Center Width | 11-1/2" |
| Units | Each |
| Height | 16" |
| Rise | 16" |
| Width | 39-1/2" |
| Finish | Flat |
Product Videos
Custom Field
Width 39-1/2"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Flat
Material Steel