When using these TBW handlebars on a metric motorcycle, you must order TBW plug #0634-0331 or 0601-2828 (sold separately).
Features
- Steel tubing
- Features Throttle-By-Wire compatibility
- Available with dimples in a smooth, unknurled style
- Made in the USA
Specs
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 0" |
| Color/Finish | Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| End Rise | 0" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Stick |
| Base Color | Black |
| Center Width | 0" |
| Riding Style | Street |
| Width | 29-1/2" |
| Finish | Gloss |
| Rise | 0" |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1" |
| Height | 0" |
Product Videos
Custom Field
Width 29-1/2"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Gloss
Material Steel