High Performance Battery - 12N7-4A
Features
- Specifically designed for high-performance engines that need extra cranking power
- Superior engineering features include a radial grid design for maximum cranking amps
- Feature brass spacers, stainless steel nuts, bolts and star washers
- High vibration resistance
- Acid not included.
- Not spill-proof design.
- Should be charged once a month when not in service.
Specs
| Battery Capacity | 7 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| CCA/Ampere | 74 A |
| Height | 5-1/4" |
| Volts | 12 V |
| Model | Conventional |
| Positive Terminal Location | Left Front |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Acid | Shipped Dry |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.7 A |
| Negative Terminal Location | Right Front |
| Length | 5-5/16" |
| Product Name | Battery |
| Vent Location | Left |
| Width | 3" |
| Weight | 4.75 lb |
Product Videos
Custom Field
Width 3"