Battery - 12N7-4A
Features
- High-quality, low-cost alternative to the OEM battery replacement
- Meet or exceed OEM specifications
- Feature an impact- and vibration-resistant polypropylene case and cover
- Fiberglass separators improve acid flow
- Kit includes battery, pre-measured acid pack, red filler tube, hardware kit and clear vent tube
Specs
| Length | 5-5/16" |
| Units | Kit |
| Vent Location | Left |
| Weight | 4.9 lb |
| Riding Style | Street |
| Type | Conventional |
| Volts | 12 V |
| Height | 5-1/4" |
| Negative Terminal Location | Right Post |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.7 A |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity | 7 Ah |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Product Name | Battery |
| Width | 3" |
| Positive Terminal Location | Left Post |
Product Videos
Custom Field
Width 3"
Type Conventional