Surface Mount Anchor - 1200 LB
Features
- Bright zinc-plated finish
- Anchor ring measures 1/4" wide
- Base plate has two 1/4" mounting holes
- 1,200 lb. maximum load; 400-lb. working load rated
Specs
| Style | Surface Mount |
| Riding Style | Watercraft |
| Load Capacity | 400 lb |
| Color/Finish | Silver |
| Product Name | Anchor |
| Type | Tie-Down |
| Width | 4-1/8" |
| End Type | D Ring |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Units | Each |
Product Videos
Custom Field
Width 4-1/8"
Type Tie-Down
Color/Finish Silver