Flip-Style Anchor Rings - 5000 lb-Rated
Features
- Zinc-plated finish
- Ring measures 3/8" thick
- Mount plate measures 3-1/2" L and has two 3/8" mounting holes
- Overall ring length is 2-1/4"
- 5,000 lb. maximum load; 1,660-lb. working load rated
Specs
| Load Capacity | 1660 lb |
| Riding Style | Off-Road |
| Color/Finish | Zinc-Plated |
| Length | 3-1/2" |
| Tensile Strength | 5000 lb |
| Units | 2 Pack |
| End Type | D Ring |
| Type | Tie-Down |
| Product Name | Anchor |
| Material | Steel |
Product Videos
Custom Field
Type Tie-Down
Color/Finish Zinc-Plated
Material Steel