1-1/4" EZ Install Pointed Top Handlebar Kit - 16" - Chrome
Features
- EZ Install means no more need to fight internal wiring; you can install wiring in minutes
- Kit includes only the necessary components needed to install handlebars based on the model and height of handlebar
- Includes a brake line extension, clutch line/cable extension and wiring harness when needed
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- Bolt together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space and is easy to ship
- Made in the USA
- These handlebar kits do not replace existing lines, but they extend them.
Specs
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire |
| Style | Batwing |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Kit |
| End Rise | 16" |
| Height | 16" |
| Width | 36" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 15-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2008 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2009 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2009 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2011 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXXX Street Glide Trike |
| 2012 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
Fitment details provided by supplier.
Product Videos
Custom Field
Width 36"
Base Color Silver
Finish Chrome
Color/Finish Chrome
Material Steel