Requires high lift valve springs.
Includes:
• Race Series High Volume Oil Pump
• High Flow Billet Camplate
• Reaper Series 538 Camshaft
• Race Series Hydraulic Roller Lifters
• One Piece Pushrods
• Timken/Koyo Cam Bearing
• ARP Rocker Studs and Nuts
• Camplate/OilPump Fasteners
• O-Rings
• Gaskets
• Washers
• Moly lube
• Loctite
Features
- Quieter and smoother engine operation
- Increases oil pressure, scavenge volume and engine oil flow
- 15°-35° cooler engine temperatures
- 15°-30° cooler oil temperatures
- 15-30 more PSI of oil pressure
- Eliminates wet sumping, blow by and oily air cleaners
- Heavy duty .165" wall one piece pushrod reduces valvetrain harmonics and increase valve lift
- Responds well with slip-on mufflers and/or a complete exhaust system and high-flow air cleaner
- Responds well with increased bore and/or compression
- Lifters have a full 0.200 of total travel designed with a slower bleed down rate to handle heavy valve spring pressures, increase engine RPM before valve float and feature increased roller clearance for steep ramped camshafts and clearance for the front exhaust camshaft lobe flange
- Kit includes: Race Series® high volume oil pump, High Flow billet camplate, Reaper Series® camshaft, fulll-travel Race Series® hydraulic roller lifters, fixed length pushrods, Timken/Koyo cam bearing, rocker arm studs and nuts, gaskets, O-rings, ARP® cam/crank fasteners, washers, moly lube and Loctite®
- Made in the USA
- Not for '23-'24 models with 121" VVT motors.
Specs
| Exhaust Lobe Centerline | 105° |
| Intake Lift at TDC | 0.180" |
| Intake Lift | 0.538" |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Application | Intake |
| Features | Oil Cooled |
| Grind | 538 Series |
| Intake Close | 38.5° |
| Type | Chain |
| Exhaust Lift at TDC | 0.157" |
| Model | Race Series® |
| Exhaust Lift | 0.592" |
| Product Name | Camchest Kit |
| Exhaust Close | 18° |
| Exhaust Open | 48° |
| Intake Duration | 239° |
| Intake Open | 20.5° |
| Exhaust Duration | 246° |
| Intake Lobe Centerline | 99° |
Product Videos
Custom Field
Type Chain