1" Beater Bar Handlebar - 10" - Gloss Black
Features
- Classic, yet simple beater for your beater bike
- Style straight up and narrow with just enough pullback
- Slotted for internal wiring
- No knurling
- Made in the USA
Specs
| Material | Stainless Steel |
| Units | Each |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 10" |
| Clamping Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Finish | Gloss |
| Center Width | 5-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Features | Internal Wiring |
| Height | 10" |
| Base Color | Black |
| Controls Diameter | 1" |
| Type/Bend | Beater |
| Pullback/Sweep | 4-3/4" |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Style | Universal |
| Width | 27-3/4" |
Product Videos
Custom Field
Width 27-3/4"
Base Color Black
Finish Gloss
Color/Finish Black
Material Stainless Steel