1" Beater Bar Handlebar - 8" - Flat Black
Features
- Classic, yet simple beater for your beater bike
- Style straight up and narrow with just enough pullback
- Slotted for internal wiring
- No knurling
- Made in the USA
Specs
| End Rise | 8" |
| Features | Smooth, Unknurled |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 4-3/4" |
| Units | Each |
| Height | 8" |
| Riding Style | Street |
| Center Width | 5-1/2" |
| Color/Finish | Flat |
| Base Color | Black |
| Finish | Flat |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Style | Universal |
| Type/Bend | Beater |
| Width | 27-3/4" |
| Rise | 8" |
Product Videos
Custom Field
Width 27-3/4"
Base Color Black
Finish Flat
Color/Finish Flat
Material Stainless Steel