For '12-'17 103" Twin Cam and '07-'13 Twin Cam big bore 103" (with Screamin' Eagle 95 cc heads).
Features
- Offset pin design for quiet operation
- Each kit contains two pistons, pins, spiral-lock pin clips and Hastings moly rings
- Replacement rings and pin locks are also available separately
Specs
| Model | Forged Series |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Piston Kit |
| Style | Big Bore |
| Skirt Coating | M42 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Piston Head Shape | Domed |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +0,005" |
| Displacement | 103" |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 3.875" |
| Stroke Length | 4.375" |