19" W/ A 130/60-19 tire.
Features
- Stamped steel 14-gauge fender for smooth consistent finish
- 13-Step E-coated factory-style finish resists corrosion
- Laser cut and pre-drilled for perfect fit
- Experienced increased torsional rigidity as the stronger steel acts as base
- Includes mounting blocks and hardware
- Made in the USA
Specs
| For Wheel Size | 16" |
| Height | 13-1/2" |
| Mounting Position | Front |
| Style | Wrapper |
| Color/Finish | Black |
| Material | Steel |
| Model | Hugger |
| Base Color | Black |
| Outside Mounting Width | 4-5/8" |
| Straight Line Length | 27-1/2" |
| Finish | E-Coating |
| Fender Width | 6-1/4" |
| Units | Kit |
| Features | Includes Black Mounting Blocks |
| Inside Mounting Width | 4-3/8" |
| Product Name | Fender |
| Contour Length | 42" |
| Riding Style | Street |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel