Wrapper Front Fender - Black - 16"-19" - HD Touring/Trike
Features
- Stamped steel 14-gauge fender for smooth consistent finish
- 13-Step E-coated factory-style finish resists corrosion
- Laser cut and pre-drilled for perfect fit
- Experienced increased torsional rigidity as the stronger steel acts as base
- Includes mounting blocks and hardware
- Made in the USA
Specs
| Color/Finish | E-Coating |
| For Wheel Size | 18" |
| Material | Steel |
| Straight Line Length | 27-1/4" |
| Product Name | Fender |
| Style | Wrapper |
| Base Color | Black |
| Model | Hugger |
| Mounting Position | Front |
| Finish | E-Coating |
| Fender Width | 6-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Contour Length | 41-3/4" |
| Height | 13-1/4" |
| Inside Mounting Width | 6-7/16" |
| Features | Requires Mounting Blocks |
| Outside Mounting Width | 5.625" |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish E-Coating
Material Steel