Slicer Front Fender - 16"-19" - Indian '20-'25
Features
- Hug your 16-19" or 21" wheels
- Pre-drilled and E-coated for factory precision
- Adds style and show off those rims
- Stamped from 14-gauge steel for torsional rigidity and strength
- Fender comes with mounting hardware and chrome spacers
- Made in the USA
Specs
| Base Color | Black |
| For Wheel Size | 16" |
| Product Name | Fender |
| Inside Mounting Width | 6-1/4" |
| Style | Slicer |
| Contour Length | 39-1/2" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Height | 12-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Straight Line Length | 27" |
| Finish | E-Coating |
| Material | Steel |
| Model | Hugger |
| Mounting Position | Front |
| Outside Mounting Width | 6-1/2" |
Product Videos
Custom Field
Mounting Position Front
Base Color Black
Finish E-Coating
Color/Finish Black
Material Steel