Does not fit '23 FLHXSE/FLTRXSE CVO models.
Features
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Super comfortable 17" wide solo sits the driver 1.25" further back than stock seat
- Fully adjustable, easily removable driver backrest provides unsurpassed comfort
- Optional wide rear seats offer maximum cushion - sold separately
- Expanded vinyl cover
- Made in the U.S.A.
- Will not fit with handrail.
Specs
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 17-1/2" |
| Features | Includes Backrest |
| Overall Seat Length | 19-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Model | Super |
| Units | Each |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Driver Seat Width | 16" |
Product Videos
Custom Field
Type Solo Seat
Base Color Black