Commuter Touring Tail Bag
Features
- Industry leading UltraMax® fabric with maximum UV protection
- Easily mounts to most tail sections and seats
- Mounting with four quick release buckles
- Molded EVA lid with Fibertech “carbon-like” accents
- Bag maintains shape, has reflective piping and a lined interior
- Lockable reverse coil zippers and hi-density rubber zipper pullers
- Inside self-fastening straps to better secure contents
- Flush mount reflective handle and mesh organizer under lid
- 100% waterproof rain cover and adjustable shoulder strap
- Expands to hold a full-face helmet
Specs
| Features | Universal Fitment |
| Mounting Style | Quick Release Buckle System |
| Width | 12" |
| Volume | 24.78 liter |
| Product Name | Tail Bag |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Height | 9" |
| Base Color | Black |
| Style | Commuter |
| Length | 14" |
| Material | Textile |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport |
Product Videos
Custom Field
Width 12"
Base Color Black
Color/Finish Black
Material Textile